torsdag 4 februari 2010

CO2-utsläpp 2007

Tidningen Dagens samhälle har gjort en sammanställning av koldioxidutsläppen i Sveriges olika kommuner. Haninge kommer bra på listan med låga utsläpp: 2,00 ton/invånare att jämföras mot rikets 5,64.

Även vad gäller koldioxidutsläpp från transporter ligger Haninge bra till 1,58 ton/invånare mot rikets 2,28 ton.

Ett delsvar är självfallet att huvuddelen av oss bor samlat i ena hörnet av kommunen och med goda kollektivtrafikförbindelser in till regionkärnan Stockholm.

Haninges utsläpp borde minska ytterligare under kommande år genom den satsning som en kommunal klimatstrategi innebär, samt att Vattenfall byggt ut värmekraftverket i Jordbro.

Tung industri på andra håll i landet drar upp genomsnittet till 5,64 så helt rimligt är det inte att utläsa tabellen som en seger för klimatet men det ger en fingervisning. Att industri påverkar förklarar också varför Haninge ligger högre än en grannkommun som Tyresö, vi har mer industri här. Samtidigt anges bland annat områden i våra företagsparker som lämpliga för vindkraft i den nyligen framtagna vindkraftutredning i Haninge.

På riksnivå lades grunden för fortsatt arbete förra våren, se inlägg om hearingen.

3 kommentarer:

Martin Lundqvist sa...

En fundering. Om man bygger ut värmeverket till ett kraftvärmeverk blir det väl högre utsläpp under förutsättning att man nyttjar samma bra bränsle som tidigare?

Eller "minskat utsläpp" kanske betyder nettoeffekten där man får kompensera utsläppsökning med motsvarande nyproduktion av el?

Peter Olevik Dunder sa...

Det är riktigt som du skriver Martin att en ökad verksamhet i Haninge, kan innebära ökade CO2-utsläpp här samtidigt som det kan innebära en positiv nettoeffekt för landet.

Sånt komplicerar jämförelser och jag hoppas att det ursprungliga inlägget också uppfattades så.

Jeanette sa...

Utbyggnaden av Jordbro, kan meföra (precis som Peter skriver) ökade utsläpp här i Haninge. Men ur ett systemperspektiv där hela landet räknas in är det positivt. Verket finns ju till i en kontext för att serva ett samhälle. I detta omkringliggande samhälle är en stark trend att gå över från oljepannor till värmepumpar, vilket ökar elförbrukningen i samhället. På marginalen innebär en sådan ökning av elförbrukningen ofta import av el från dansk kolkondens. En ökad förnybar elproduktion i Sverige kan minska detta marginalberoende av dansk kolkondens. Den här utbyggnaden tillsammans med en effektivisering av energianvändningen i samhället är viktiga delar i övergången till ett fossilfritt samhälle.