Idag undertecknades det första samverkansavtalet mellan Haninge kommun och olika företag, myndigheter och föreningar. Syftet är att tillsammans arbeta för att utveckla Jordbro. Var och en kan och ska bidra, men också göra saker tillsammans.
Först ut var Försäkringskassan och Stefan Mörk, chef för det lokala kontoret signerade avtalet.
Stämningen var god och samtalet konstruktivt vid årets första frukostmöte för bostadsföretag, centrumägaren, kommunens oolika förvaltningar, landstinget, polisen och försäkringskassan som nu återsamlats för att bidra till att utveckla Jordbro.
Möjligheterna ska lyftas fram. Lokal förankring och kommunikation ska vara ledstjärnor. Det bådar mycket gott för fortsättningen. Själv berättade jag mycket kortfattat om det som nu diskuteras i kommunen och skolutbyggnad, bostadsfrågor. Övriga berättade om sitt och framtiden.
Jordbro är ett gott samhälle att leva i. Och det ska bli bättre.
0 kommentarer:
Skicka en kommentar