lördagen den 29:e november 2008

Partitaktik före verkstad


På det största lokala oppositionspartiets hemsida och på dess gruppledares blogg kan man läsa att Haninge behöver en "jobbkommission". Gruppledaren har under hösten pratat med "flera företagare, fastighets- och markägare". Samtalen har uppenbarligen rört möjligheterna att skapa jobb och framtidstro. Det är väl bra. Ännu bättre hade det varit om resultaten av dessa samtal hade resulterat i någonting mer än att partiet nu startar en "jobbkommission" som skall ta fram ett partiprogram för Haninges näringsliv.


Jag vet uppriktigt sagt inte om det var det som de företagare och fastighetsägare som "partiet" träffade tänkte sig. Jag har givetvis ingenting emot att alla partier i Haninge utbildar sig i företagar- och näringslivsfrågor. Det kommer sannolikt Haningeborna till del i slutänden. Jag tror dock att det enda som ger riktiga resultat för människorna är gemensamma tag mellan politikerna för att lyfta fram möjligheterna och genom kloka beslut bidra till bättre förutsättningar för företag och företagande. Då räcker det inte med att ett parti tackar företagare och fastighetsägare för samtalen och sedan skriver partiprogram som siktar på att arbetet startar om två år. Det är gårdagens och det politiska rävspelets taktik.


Vi behöver åtgärder här och nu. Vi behöver inte svartmålningar och eländesbeskrivningar. Jag tycker att oppositionen i Haninge skall byta tävlingsgren. Jag erkänner att oppositionen vinner med hästlängder över oss i den politiska kommunledningen när det gäller svartmålning av kommunen. Det räcker för alla och envar att avgöra den matchen om man läser det största oppositionspartiets hemsida.


Jag vill dock i stället utmana oppositionen på en rejäl kamp i grenen "konkreta åtgärder för Haninges positiva utveckling". Där kan kampen bli betydligt hårdare och jämnare om oppositionen lägger sig i hårdträning, tar in verkligheten och lär sig spelreglerna. Vi behöver uppkavlade ärmar och goda idéer. Vi behöver samverkan och öppenhet. Vi behöver planera för nuet men också för framtiden. Då duger det inte att det största oppositionspartiet tror att lösningen ligger i att det partiet utser en intern "jobbkommission". Hur goda och hedervärda deltagare en sådan kommission än har så är det ändå uppenbart att just detta grepp mera handlar om partitaktik än om att faktiskt bidra till Haninges positiva utveckling.

fredagen den 28:e november 2008

Lugna Gatan-juniorer i Jordbro


Idag examinerades Jordbros första Lugna Gatan-juniorer. De är nu redo att ideellt arbeta för en tryggare och trivsammare stadsdel.
38 ungdomar mellan 14 och 18 år som under 3 månader fått utbildning i Etik och moral, ART - Aggression Replacement Training, ANT - Alkohol Narkotika Tobak, ABC - Andning Blödning Chock, Konflikthantering, Gruppdynamiska övningar och Lag och Rätt.
Jack-ceremonin idag skedde i närvaro av bland andra kommunstyrelsens ordförande Gilbert de Wendel (m), bilden.

torsdagen den 27:e november 2008

100% människovärde


Det har hänt mycket de senaste veckorna. Alf Svensson (fd partiledare kd) var i Haninge och talade om det ovärderliga människovärdet. Det har varit mässa för sociala företag som verkligen ger människor en chans att betyda något - inte minst för sig själva. Jag var med vid båda dessa tillfällen och har dessutom varit ute på flera besök i kommunla verksamheter bl a inom socialpsykiatrin och jag har invigt ett nytt gruppboende för funktionshindrade.

Allt handlar om att skapa en plattform som ger människan möjlighet att känna stolthet över sig själv och hitta glädjeämnen i livet. Oavsett om man är i behov av stöd, vill klara sig själv eller borde klara sig själv så är människovärdet detsamma. En psykiskt sjuk missbrukare har samma människovärde som en direktör. Frågan är om personen själv känner så. Om inte, så kan vi alla hjälpas åt att få denne att växa i sin självkänsla. Ingen kan göra allt, men alla kan göra något.

Det var bara några tankar utifrån den senaste tidens händelser. Bifogar också några visa och passande ord: " Vinden talar inte med större ömhet till jätteekar än till det minsta grässtrå." (Kahlil Gibran)

Var rädda om er!
Marie Litholm


Maxi slutar sälja fyrverkerier

Inför årets nyårsfirande kommer Maxi-butikerna inte att sälja fyrverkerier. Beslutet att ta bort fyrverkerierna ur sortimentet har fattats gemensamt av samtliga Maxi-butiker. På det sättet hoppas butikerna kunna bidra till mindre miljöförstöring och färre olyckor.

Jag tycker att det här är ett bra initiativ av Ica Maxi. Problemen med fyrverkerier har ökat för varje år. Skaderisken, hänsyn till miljön, andra olägenheter och inte minst värnandet om våra hundar gör att detta är en viktig fråga.

Vi beslutade i kommunstyrelsen i måndags om nya ordningsföreskrifter med utökade områden där tillståndsplikt ska gälla för fyrverkeriskjutning. De här nya reglerna börjar gälla redan till detta nyår.

Yvonne Radestam (mp)
miljönämndens ordförande

Läsning viktigast av allt!


Läsning är grunden för all annan kunskap, därför storsatsar vi på läsning i Haninges grundskolor.
Regeringen bidrar dessutom genom sin läsa- skriva- räkna satsning som riktar sig till de yngre eleverna och skapande skola satsningen för de äldre eleverna, se bl artikel i dagens Metro. Dessa satsningar pågår flera år, men redan i år satsar vi 722 000:- på litteratur för de yngre barnen.
Sossarna går nu ut och menar att vi borde centralstyra skolpengen och fördela lika mycket pengar, oavsett antal elever, till biblioteksverksamhet. Enligt sossarna ska en skola i Jordbro med 363 elever ha lika mycket pengar till bokinköp som en liten skola med 43 elever.
Är sosse förslaget rättvist? Nej självklart inte!
Må väl!
Martina

Biblioteken nästa?

"Vi kan bara konstatera att vi inte har lagrum att göra något..." säger representanten för Jämo med instämmande av DO i dagens SvD.
Ser de som sin uppgift att beslagta böcker? Om myndigheterna ger sig på skolan, kan biblioteken bli nästa mål? Det börjar likna fasoner från sådana länder som vi inte vill jämföras med.
Har inte Jämo mer angelägna saker att ta tag i?

tisdagen den 25:e november 2008

Medborgarbudget


Idag var Dr. Giovanni Allegretti, professor vid Coimbrauniversitetet i Portugal, på besök i kommunhuset. Dr. Allegretti föreläste i hörsalen om Medborgarbudget (Participatory Budget).
Mycket intressant föredrag som visar hur medborgarna kan göras mer delaktiga, få mer förståelse för politiken och känna mer samhörighet och förtroende. Olika modeller och exempel från runt om i världen presenterades.

På bilden syns Dr Allegretti tillsammans med Raymond Svensson (c), demokratiberedningens ordförande.

Bra Kristina!


I dagens DN riktar moderaten Kristina Alvendal kritik mot en arbetsgrupp inom moderaterna som föreslår nya regler för förskolan. Heja Kristina, bra rutet! Moderat förskolepolitik bör handla om andra saker än det som den moderata arbetsgruppen föreslår. Vi moderater ska ha fokus på barnens bästa och utifrån det ha förslag på en moderat förskolepolitik som handlar om de små barnens lärande.
Jag lägger nu min tillit till att andra moderater på helgens framtidskonvent är lika kloka som Kristina Alvendal.

Må väl!
Martina Moderat

lördagen den 22:e november 2008

Föreningslivet skapar mervärden - de ska tas tillvara

Kommuner ser tyvärr ibland föreningslivet som motspelare istället för inspiratör och medaktör. Kan vi komma bort från det synsättet och istället bekräfta föreningslivets viktiga insatser så har vi kommit en viktig bit på vägen.

Föreningarna, inte minst de socialt idéburna organisationerna, tillgodoser också behov och intressen som kommunen ensamt aldrig kan åstadkomma. Men tillsammans kan vi skapa mycket nytta och glädje för de som bor och verkar i vår kommun.

Föreningslivet står också för det livsviktiga engagemanget som inte går att köpa. Frivillighet, ofta parat med ideellt arbete, går faktiskt inte mäta i pengar. Statsvetenskaplig forskning visar också att ett aktivt och mångsidigt föreningsliv skapar värden som håller samman och bidrar till utveckling i samhället. Det sociala kapitalet utvecklas och det bidrar till också goda affärer, gemenskap, tillit och förtroenden människor emellan, ja mycket mer, långt utöver föreningslivets "kärnverksamhet".

Det är mina utgångspunkter när vi nu startar dialogen med de socialt ideburna organisationerna om ett handslag för bra relationer. I dialog med föreningslivet hoppas jag att vi ska hitta spelregler som också skapar långsiktighet i samarbetet. Inte minst förutsätter det bra kunskaper och respekt för varandras roller. Mötet häromdagen är en mycket bra start på denna dialog.

Slutsatsen från mötet var att nu startar dialogen. Vad som blir nästa steg blev dock inte bestämt. Men jag lovade att om jag inte hörde något från organisationerna en bit in på det nya året, så kommer jag att höra av mig.

fredagen den 21:e november 2008

Bilder från pressträffen kring Stockholms nya marina centrum Norvik/Muskö

Bilder från pressträffen på Muskö.

Haninge och Nynäshamns kommuner representerades av respektive kommunstyrelseordförande. Kockums AB av Vice President Kjell Göthe och Site Manager Per Sundberg, Muskövarvet AB av verkställande direktören Krister Andersson.

Folkhav i Risdalsslipen där det vid tidpunkten för besöket låg allt från civila segelbåtar och fartyg för den civila yrkessjöfarten, till militära båtar som var inne för service och militära båtar som ombyggdes till ambulansbåtar för militärt bruk.

Gilbert de Wendel intervjuas av Soraya Lavasani TV4.

Gilberts namnkunnige Nynäshamnskollega.


Walleniusrederiernas representationsbåt i en av torrdockorna. I nästa torrdocka låg korvetten Gävle. Även kontor, verkstads- och förrådstunnlar visades upp för pressen som jag tror hade en riktigt angenäm förmiddag i berganläggningens tempererade klimat och fantasieggande miljö.
---------------------

På lördag!

I morgon, lördag 22 november - då blir det rymdäventyr på kulturhuset! Det blir Raket- och Sputnikverkstäder, besök av Peo från Vintergatan och Kapten Zoom, rymdpromenad i biblioteket, berättelser om rymden, rymdmusik och mycket mer!

Trevlig helg!

torsdagen den 20:e november 2008

Skolan ska ansvara


Idag skriver SVD att socialdemokraterna lovar gratis läxhjälp. Som moderat tycker jag att det är märkligt sätt att lösa ett problem. Barn ska i skolan få lära sig det som de behöver för att på egen hand kunna öva själva. Varken läxhjälpare eller föräldrar ska behöva bedriva undervisning. Däremot bör föräldrar hjälpa barnen med att se till att det finns en lugn plats och med att avsätta tid och påminna om läxorna.

Må väl!
Martina

Förskolans pedagogik i fokus

Idag och imorgon arrangerar Reggio Institutet tillsammans med oss Dialogdagar här i Haninge. Drygt 200 personer, förskolepedagoger, lärare, tjänstemän och politiker lyssnade under förmiddagen när jag och Mats Öhlin berättade om hur vi jobbar i Haninge.
Psykologen Elisabeth Nordin-Hultman föreläste om Synvändan.
Har barnet koncentrationssvårigheter eller är det så i vissa situationer, frågade hon retoriskt. Hon berättade om situationsbundet synsätt, dvs att barn blir olika i olika situationer. Med det menar hon att ett barn inte har koncentrationssvårigheter utan får det beroende på situationen.

Må väl!
Martina

onsdagen den 19:e november 2008

Regionen växer

Idag berättar DN om att Stockholmarna blir fler och fler. Men inte bara de - Haningeborna blir också betydligt fler, +1018 invånare sedan årsskiftet. Det berättade kommunledningen om igår, se pressmeddelande. Hela stockholmsregionen växer så det knakar!

tisdagen den 18:e november 2008

Det lokala handslaget (bilder)

Raymond Svensson (c) inleder kvällens föredrag och dialog kring det lokala handslaget.

Anna Ågerfalk och Hans Andersson plus del av de nästan 50 personerna i publiken.

Peter Örn som lett det nationella handslaget mellan regeringen (m+c+fp+kd) och ideell sektor (90 föreningar nationellt). Även den nationella oppositionen (s+v+mp) har sedan ställt upp på handslaget, det här är därmed en total politisk gemenskap kring.

Anna Ågerfalk (fp) kommunalråd Örebro kommun beskriver arbetet i Örebro.

Hans Andersson från Centrum för samhällsarbete och mobilisering – Cesam förklarar begrepp och beskriver det gemensamma arbetet. Den snabba beskrivning för en individ är att så fort denna gör en kolletiv handling så blir hon en del av det civila samhället; om hon sen startar en föreningen kring den handlingen så är hon en del av den sociala ekonomin och om hon sen startar ett kooperativ så har det skapats ett socialt företag.

Bilder från dialogen.


Får jag LOV att presentera kommunen på framkant

Äldreomsorgsnämndens ordförande Kjell Bjerrehorn (fp) uttryckte den 27 oktober med anledning av att Haninge från 1 januari 2009 inför valfrihet enligt LOV: "Den nya lagstiftningen ger möjlighet till kommuner att införa valfrihetssystem och det väljer vi att erbjuda Haninges medborgare. Vi är mycket måna om kvalitet i verksamheten, därför har förberedelserna för valfrihetssystem pågått i kommunen sedan i vintras."

Kommunfullmäktigedebatt och pressmeddelanden har visat att (s)oppositionen i Haninge inte till freds med LOV (Lag om valfrihetssystem), till skillnad från (s)-företrädare i andra delar av landet vilka gör som majoriteten här i Haninge det vill säga avser använda Lag om valfrihetssystem. Först uppmärksammades det i Dagens samhälle och nu även på ledarplats i Svenska dagbladet.

Haninges kommunledning är för valfrihet, det vill säga mer makt till medborgaren. Det är viktigt och riktigt att lagar, regler, politiker och tjänstemän alla arbetar för medborgaren, det gör LOV och det gör vi i Haninge med regelverk, majoritet och tjänstemän. Jag hade gärna sett att ordet majoritet kunnat bytas ut mot alla politiker i Haninge, men tyvärr låg det tydligen inte i 5-årsplanen att rösta för frihet.

/Peter Olevik Dunder

fredagen den 14:e november 2008

Nya badbryggor

I onsdags hade vi kultur och fritidsnämnd sammanträde. Ett av många viktiga beslut som vi tog var att bifalla ett medborgarförslag om ny brygga vid Rudan.
Vi beslutade också att lägga ny sand och undervattensmatta vid Östnorabadet.
Till budgetarbetet i vår ska förvaltningen dessutom titta på andra delar som ex Vendelsö Gårdsbad mm för att se hur vi kan lyfta dessa med nya bryggor eller annat.

För att fira detta har jag idag simmat en stund på Torvalla och det var roligt att se hur många som från olika skolor och förskolor som var på plats samt en del vanliga vuxna som, precis som jag, passade på att ta sig en liten träningsrunda i bassängen. Herrarnas omklädningsrum är nu renoverat och fräscht och nu tar man tag i damernas. Bra blir det!

Särskilda servicekontor eller bättre service generellt?

Bra tag Lars Högdahl! På DN debatt idag berättar du om dina förslag med skärpt lagstiftning och särskilda servicekontor för att medborgarna ska få bättre service. Medborgarna är och ska ju vara i fokus.

Det är bra med lagstiftning. Men det behövs också en rejäl mental förändring för att få det offentliga Sverige att samarbete mer, och bättre. Massiva utbildningsinsatser för anställda inom offentliga sektorn är nödvändiga. Det behövs också modiga politiker som "pekar med hela handen" till myndigheter och andra offentliga aktörer, t.ex. genom lagstiftning och andra regler, för att se till att det händer något.

Visst är det bra att det utvecklas lokala servicekontor. Vi i Haninge kommunledning har också bestämt oss för att utveckla medborgarkontoret på nätet, gärna tillsammans med olika statliga myndigheter. Ett virtuellt medborgarkontor som sätter medborgaren i centrum.

Statliga myndigheter, landsting/regioner och inte minst kommunerna måste nu skärpa sig och ta till sig ditt budskap: Servicen till medborgarna måste bli bättre. Det offentliga måste samarbete över gränserna - sektorspolitiken måste få ett slut. Medborgaren ska varje dag, året runt, vara i fokus.

måndagen den 10:e november 2008

Ja, vi kan - även i Haninge


En del politiker har i den lokala bostadspolitiska debatten fastnat i en diskussion om vilka ord man skall använda för att beskriva verkligheten - segregation eller utanförskap. Jag tycker själv att begreppet utanförskap på ett bättre sätt uttrycker något som är ofrivilligt och värt att sträva bort ifrån. Jag är dock samtidigt mycket angelägen om att vi kan komma vidare i arbetet med att minska de klyftor och negativa effekter som har uppstått på grund av en alltför ensidig och massproduktionsinriktad bostadspolitik under 1960- och 1970-talen. Det är handling och inte ord som räknas.


Jag ställer mig personligen bakom alliansregeringens politik för urban utveckling. Politiken syftar till att färre individer ska hamna i utanförskap i kommundelar som präglas av utanförskap, att antalet kommundelar som präglas av utanförskap ska bli färre och att fler kommundelar ska präglas av ekonomisk tillväxt och hållbar utveckling.

Det är därför naturligt att kommunens nya riktlinjer för bostadsförsörjningen innehåller grunden för flera åtgärder för att förbättra situationen. Vi kan arbeta med att öka attraktiviteten i befintliga utanförskapsområden/socialt utsatta områden och vi kan undvika att nya utanförskapsområden (socialt utsatta områden) tillkommer. Vi kan utveckla samverkan med stat/landsting för effektiviserat stöd till utanförskaphushållen och vi kan se till att nya bostäder och bostadsområden håller hög kvalitet. Vi kan underlätta bostadskarriär inom kommundelen/grannskapet och vi kan komplettera områden med underrepresenterade bostadstyper/upplåtelseformer.

I USA är det rådande mantrat just nu "Yes, we can". Jag tycker också att vi kan i Haninge om vi verkligen vill. Vi har i mina ögon en situation där den tidigare förda bostadspolitiken och sociala faktorer samverkar och förstärker varandra på ett negativt sätt. Detta måste brytas. Det viktiga är att vi nu startar ett konkret arbete för att minska människors utanförskap och åstadkomma ett inkluderande Haninge där alla känner sig välkomna och delaktiga på lika villkor.

Förnya Skolverket


Haninge kritiserar skolverket i en artikel i dagens SVD. Skolverket har fått i uppdrag av regeringen att förtydliga förskolans läroplan. Regeringen är tydlig i sitt uppdrag. Trots det går skolverkets i motsatt riktning i sin rapport om förskolan.
Statliga myndigheter ska inte bedriva opposition mot regeringen. Skolverkets uppdrag är att förtydliga läroplanen när det gäller vissa mål, personalens ansvar samt verksamhetens uppföljning och utvärdering. Detta så att förskolans pedagogiska uppdrag förbereder barn för deras framtida skolgång. Kom igen Skolverket, ni kan bättre!

Må väl!
Martina

fredagen den 7:e november 2008

Respekt eller diktat


Kommunen arbetar för att det skall finnas varierade upplåtelseformer och boendeformer i alla kommundelar. Det är dock av olika skäl inte möjligt att i samtliga kommundelar upprätthålla en exakt likadan fördelning mellan höga och låga hus eller mellan hyresrätter, bostadsrätter och äganderätter. Bostadsrätten är den upplåtelseform som det på kommunnivå finns för litet av i Haninge. Det är därför viktigt att andelen bostadsrätter ökar något.


Kommunen kommer därför att seriöst pröva olika förslag om ombildning av hyresrätter till bostadsrätter. Kommunen har särskilt givit det kommunala bostadsföretaget Haninge Bostäder i uppdrag att informera sina hyresgäster om möjligheterna att bilda bostadsrättsföreningar. Detta arbete pågår just nu och vi får se vad det leder till. Kommande prövning kommer att ha sin utgångspunkt i att respektera hyresgästernas önskan, men den kommer också att innehålla kommunal- och företagsekonomiska bedömningar liksom strategiska bostadspolitiska ställningstaganden. För att värna en grundläggande likabehandling av kommunens medlemmar kommer kommunen inte att i förväg påbjuda, förbjuda eller utesluta förändrad upplåtelseform i något bostadsbestånd.


De olika förslag om att förbjuda bostadsrättsomvandling än här och än där som oppositionen ständigt återkommer till kommer kommunledningen att avvisa. Det är inte ett korrekt och hederligt förhållningssätt till kommuninvånarna att uppifrån bestämma vilka som får ansöka om bostadsrättsomvandling och vilka som inte ens skall få försöka. Ett sådant centraldirigerande och förbjudande förhållningssätt kan kommunledningen givetvis inte ställa upp på. Det hör mera hemma i en svunnen tid och miljö, då man på olika håll i världen genuint trodde på att femårsplaner och centrala politiska diktat är lösningen på allt.

torsdagen den 6:e november 2008

Viktigt att öka "frisktalen"

Bland Haninge kommuns anställda sjunker sjukfrånvaron sakta. Och i september 2008 var den 7,7 %. Vi kan ändå inte vara nöjda, vare med läget eller det vi gör på olika håll i kommunens verksamheter.

I Stockholms län ligger bara tre kommuner högre enligt SKL´s statistik: Stockholm, Solna, Vaxholm. I hela landet ligger ett 15-20 tal kommuner högre än Haninge. Det finns alltså en hel del att jobba med.

Och det görs också. På varje förvaltning, i varje verksamhet arbetas det med att öka friskheten bland medarbetarna. Men några snabba resultat ska vi nog inte vänta oss utan tålmodigt arbeta vidare med det som ger resultat. Friska medarbetare är nöjdare medarbetare som gör ett än bättre arbete för medborgarna osv........ För att inte tala om att bra hälsa ökar välbefinnandet hos den enskilde och samtidigt minskar kostnaderna för kommunen som arbetsgivare.

Från forskningen vet vi vad som ger resultat när det gäller att öka frisktalen: Systematiskt arbetsmiljöarbete kompletterat med ett tydligt ledarskap.

Vi i Haninge kommun kan hämta mycket inspiration och goda erfarenheter från andra, mer framgångsrika kommuner, ja också från privata arbetsgivare. Och det ska vi göra i än högre utsträckning framöver.

Reaktioner på valfrihet i hemtjänsten

Fackförbundet kommunals tidning har i en intervju skrivit att "[g]rundkravet för utförarna är att de har kollektivavtal". Detta har sedan (s)oppositionen tolkat som mina ord i vad som synes vara ett syfte att förvirra. Kommunal har intervjuat mig och skrivit en artikel, jag citeras i artikeln men det framgår med tydlighet att det som skrivs om kollektivavtal inte är sagt av mig.

Folkpartiet och jag är för frihet för äldre att välja, vi är för frihet att teckna kollektivavtal men ställer inte kollektivavtal som krav eftersom det skulle utestänga många, dessutom har det efter ett antal kommunalbesvär konstaterats att det inte ens är tillåtet att rakt av begära kollektivavtal. Oppositionen skulle med sina krav stänga ute enmansföretag och många andra mindre företag, samt att oppositionens agerande inte skulle accepteras av domstolen. Majoriteten står upp för att alla är lika inför lagen och inkluderar gärna alla företag som accepterar de kvalitetskrav vi ställer. Vi ställer varken krav på kollektivavtal eller partibok.

Folkpartiet och majoriteten ser till kvaliteten och det står vi orubbat fast vid!
//Kjell Bjerrehorn

Viktig läsning


Här om kvällen anordnade Haninge Skolallians föredrag om LUS, läsutvecklingsschema. Det var ett spännande föredrag av Johan Kant, lärare på Jordbromalmsskolan. Han berättade hur otroligt viktig läsningen är för våra barn. Faktiskt helt avgörande för hur väl barnen kommer klara övriga skolämnen.
Alla skolor i Haninge använder sig av LUS. För att stötta ditt barns skolgång så ska du som förälder absolut fråga ditt barns lärare hur ditt barn ligger till i LUS.
Upp till kamp för elevernas läsning!

Må väl!
Martina

tisdagen den 4:e november 2008

Vänliga ord

Den synpunktshantering vi nu har i kommunen är toppen. Det ska vara lätt för Haningebor att snabbt och enkelt kunna lämna sin synpunkt. Idag fick vi in en synpunkt från en som ville gratulera Haninge till en förträfflig skolpolitik och för att vi satsar på bra lärarlöner. Synpunktslämnaren lyfte speciellt förskolornas otroliga utveckling. Jag vill tacka synpunktslämnaren för dessa vänliga ord, men framför allt rikta ett stort tack till all personal på våra förskolor och skolor som med sin arbetsinsats gör denna utveckling möjlig.
Stort tack!
Martina

Seminarium om energieffektivt byggande

Bild från dagens seminarium om energieffektivt byggande i kommunhuset. Vattenfalls man talar om energiomvandling. Ett 50-tal åhörare som sitter
som ljus och lyssnar intresserat.

måndagen den 3:e november 2008

Tjura eller delta?


Kommunstyrelsen beslutade för en stund sedan att föreslå nya riktlinjer för bostadsförsörjningen i Haninge. Kommunstyrelsen har tidigare i enighet beslutat hur arbetet med att ta fram underlag för planeringen av kommunens bostadsförsörjning skall gå till och vad de olika underlagen och förslagen huvudsakligen skall innehålla.
Enkelt uttryckt bygger de antagna principerna för hur bostadsförsörjningsfrågorna skall behandlas på att kommunfullmäktige i en första etapp beslutar om vad som skall uppnås inom den lokala bostadspolitiken. Därefter utarbetas i en andra etapp ett förslag till hur riktlinjerna skall uppfyllas - en bostadsstrategi.


Detta har den politiska oppositionen uppenbara svårigheter att ta till sig. Det kan naturligtvis också vara fråga om ren ovilja eller medvetet kastande av grus i det politiska maskineriet. Oavsett vilket som är det reella motivet så drev oppositionen vid senaste kommunfullmäktigesammanträdet igenom en i mitt tycke helt onödig återremiss av förslaget till riktlinjer för bostadsförsörjningen. Det var därför kommunstyrelsen än en gång fick behandla förslaget. Förslaget från oppositionen var denna gång att avslå förslaget. Det betyder att den politiska oppositionen hellre ser att Haninge kommun är utan riktlinjer för bostadsförsörjningen än att man antar de riktlinjer som kommunledningen har lagt fram. Varför då, kan man undra? Vad är det för fel på nedanstående punkter? Jag låter läsarna själva bedöma.


Bland de föreslagna riktlinjerna framhålls vikten av att kommunens bostadsförsörjning skall bidra till en långsiktigt hållbar tillväxt med god balans mellan sociala, ekologiska och ekonomiska aspekter. En annan viktig punkt är att den bostadssociala segregationen skall motverkas och att inga nya utanförskapsområden skall tillkomma. En tredje är att kommunen särskilt skall arbeta för att tillgodose bostadsbehoven för de kommuninvånare som har särskilda svårigheter på bostadsmarknaden. En fjärde är att bostadsbeståndet skall leda till en minskad klimatpåverkan, bland annat genom att energieffektiva bostäder och lokalt producerad förnybar energi stimuleras.


Trots oppositionens tjurande ser jag nu fram emot att kommunfullmäktige antar förslaget så att arbetet med att ta fram strategier för att uppfylla dessa riktlinjer kan starta på allvar. Det tjänar alla Haningebor på.

Valfriheten har ökat!


I dag skriver DN att 99 Haningefamiljer ansökt om vårdnadsbidrag. Det är mest i hela Stockholms län!
Många familjer har berättat för mig att de tar chansen att stanna hemma några månader extra med sina små barn och planerar att låta barnen börja på förskolan vid ca 1,5 års ålder. Mycket roligt, tycker jag.
Grattis alla små och varmt välkomna till förskolan så småningom!

Må väl!
Martina

lördagen den 1:e november 2008

Mer än så


Haninges bostadspolitiska ambitioner är på olika sätt i lokalpolitiskt fokus just nu. Ett krav som den politiska oppositionen driver är att det i Haninge bör byggas 50 hyresrätter per år i fyra år. Jag slås av hur blygsam oppositionen är - för en gångs skull.
Kommunens målsättning är att såväl boendeform (lägenheter, radhus och villor) som upplåtelseform (hyres-, bostads- och äganderätt) skall finnas att tillgå i kommunen och i kommundelarna utifrån de önskemål och behov som finns. Ungdomars och äldres behov bör alltid särskilt uppmärksammas. Det är också detta budskap som förmedlas i den politiska plattform som i december 2006 antogs av kommunfullmäktige som inriktning för de kommande årens mål- och budgetarbete.


Om den politiska plattformens budskap när det gäller bostadspolitiken förverkligas så kommer Haningebornas valmöjligheter att öka. I de områden där det i dag i huvudsak finns hyresrätter bör fler kunna erbjudas möjligheten att även få tillgång till andra upplåtelseformer. Motsvarande gäller givetvis i områden där äganderätt dominerar.


Just nu pågår byggandet av cirka 800 bostäder i Haninge. Det finns färdiga detaljplaner för ytterligare cirka 350 bostäder. Planarbete pågår för ytterligare nästan 4 000 nya bostäder. Det pågår således en enorm aktivitet inom ramen för kommunens bostadsförsörjning. Många kommunala tjänstemän sliter hårt för att göra allt detta möjligt.


Att inom ramen för detta bostadsbyggande tillgodose oppositionens krav på 200 hyresbostäder under en fyraårsperiod är inget problem. Det är snarare en alldeles för försiktig och enkelspårig ambition. Just nu pågår aktiva diskussioner om minst det dubbla. Vill man se varierande bostadstyper och upplåtelseformer i kommunen och i de olika kommundelarna samt ett högt tempo i bostadsproduktionen så gör man klokast i att stödja de bostadspolitiska ambitioner som kommunledningen har redovisat och faktiskt också genomför.