Haninge kritiserar skolverket i en artikel i dagens SVD. Skolverket har fått i uppdrag av regeringen att förtydliga förskolans läroplan. Regeringen är tydlig i sitt uppdrag. Trots det går skolverkets i motsatt riktning i sin rapport om förskolan.
Statliga myndigheter ska inte bedriva opposition mot regeringen. Skolverkets uppdrag är att förtydliga läroplanen när det gäller vissa mål, personalens ansvar samt verksamhetens uppföljning och utvärdering. Detta så att förskolans pedagogiska uppdrag förbereder barn för deras framtida skolgång. Kom igen Skolverket, ni kan bättre!
Må väl!
Martina
Statliga myndigheter ska inte bedriva opposition mot regeringen. Skolverkets uppdrag är att förtydliga läroplanen när det gäller vissa mål, personalens ansvar samt verksamhetens uppföljning och utvärdering. Detta så att förskolans pedagogiska uppdrag förbereder barn för deras framtida skolgång. Kom igen Skolverket, ni kan bättre!
Må väl!
Martina
2 kommentarer:
GENDERRIKTIGA INSTITUTIONER FRÅN VAGGAN TILL GRAVEN
Det var i gävleborgsförskolorna Björntomten och Tittmyran det hela började. Den genuspedagogiska drillningen av främmande människors småbarn. Experimentet tilldrog sig en enorm medial – uteslutande positiv – uppmärksamhet. Studiedelegationerna från andra län avlöste varandra. Runtom i landet växte därpå nya genusdagis upp som svampar ur jorden med Björntomten och Tittmyran som förebilder.
Genuspedagoger började utbildas på löpande band; ett statligt uttalat mål var minst en, fast anställd sådan ”pedagog” i varje svensk kommun. Och gång på gång återgav lokalpressen dessas motsägelsefulla och sekteristiska förkunnelse i devota och totalt okritiska artiklar.
I allmänhet föreställer sig nog de flesta, att ingenjören bakom genusdagisen enbart var den nu land och rike runt turnerande ”genuskonsulten” Ingemar Gens (se Google och hans egen hemsida, http://www.gens.se/?p=64). Men bakom det hela stod och står ytterligare en förgrundsgestalt, Kajsa Wahlström, också verksam en tid vid ovannämnda förskolor. Låt oss ta en liten titt på hennes bakgrund.
Kajsa Wahlström började sin genuskarriär 1975 i och med olika befattningar inom förskolan. Alltså inte inom humanekologi, etologi, molekylärbiologi, genetik, etnologi och liknande, vetenskapligt förankrade områden.
Numera är hon verksam som föreläsare, handledare, utbildare och författare. Och inte minst som intervjuobjekt i radio och TV (Skolakuten, Genusmaskineriet m.m.). 2004 tilldelades hon feministcentrumet DoRiS´ jämställdhetsstipendium för att ha skapat en ”revolutionerande jämställdhetspedagogik i förskolan”.
Nytt pris 2005: ”Delegationen för jämställdhet i förskolan tillsattes [av regeringen] i december 2003 för att lyfta fram, förstärka och utveckla jämställdhetsarbetet på landets förskolor. I det uppdraget ingick också uppgiften att premiera jämställdhetsarbete av god kvalitet och på förskolans dag 19 maj 2005 blev KAJSA WAHLSTRÖM den första personen att prisas av delegationen. Förutom äran och uppmärksamheten tilldelades Kajsa Wahlström ett diplom i form av en pärlplatta designad av konstnären Cilla Ramnek.”
Givetvis handlar hennes böcker om ”förlegade könsroller”, ”unkna och fastlåsta könsmönster” osv. Deras syfte är ingenting mindre än att äntligen med några raska snitt befria mänskligheten från dess betungande, flermiljonåriga könsslaveri. Målet är det könlösa lyckoriket.
Exempel på revolutionerande yttranden av Kajsa W.:
- ”Flickor får beröm när de är hjälpsamma och pojkar när de är starka”
- ”Förskolan tvingar in barn i gamla könsroller”
- ”Flickor lärs ut att hålla sig tillbaka, grubbla på relationer och vara till lags. De fungerar ofta som medhjälpare och konfliktdämpare i blandade grupper.”
- ”Det bästa sättet att komma vidare i jämställdhetsarbete är att videofilma olika vardagssituationer, matbordssituation, på- och avklädningen i hallen, sagoberättande.”
- ”Hur är det med flickorna? De får ingen förstärkning alls.”
http://www.malmgrenpaintings.se/1984_delsida.htm
http://www.malmgrenpaintings.se/adoration_of_the_delsida.htm
Till den som valt att kalla sig "info": Välj gärna ett annat alias eller välj att framträda under eget namn.
Ordet info ger sken av inlägget är information från bloggens ägare, vilket inte är fallet.
Skicka en kommentar